A pop szupersztár a Time Outnak mesél a nyugati felnőtté válásról, a negyedik albumról – és arról, miért élvezi a gonosz szerepét. Rita Ora izzad. Vízgyöngyök csorognak le a halántékán. Szemhéjfestéke ragadós vonalakba gyűrődik a szemhéján; haja fürtökben ül a homloka körül. De a pupillái élesek, rendíthetetlenek, a közvetlen látóhatárra szegeződnek. Öklét összehúzza, és nyelvével végigsimít a fogain. Rita Ora 16,2 millió Instagram-követővel rendelkezik, több mint 10 milliárd zenei streamet gyűjtött össze, együttműködött a Primark divatóriással és saját tequila márkát indított. Három albuma van, és egy másik is készülőben van. Ő tartja a brit női előadó legtöbb top 10-es kislemezének rekordját, zsűritag az ITV The Masked Singer című műsorában, a divathetek állandó fellépője az első sorban, és tízszer volt ott a Met-gálán. És amint azt az is bizonyítja, hogy a helyszínen kocog, miközben fotósunk a kamera lencséjével babrál, bizonyára nem szokott egy helyben ülni.
(Ezt részben annak tulajdonítja, hogy balkezes.) Mostanában inkább a dögös pilates-lányok közé tartozik – de a Time Out London új címlapsztorijához kész az ütésekre. Amikor három héttel később legközelebb beszélek Ritával, egy autóban ül, és a reptérre tartva beszélgetünk. Ez egy tranzit, egyirányú út Budapestre – mondja, és az arca pixelekre fagy a képernyőn, majd visszazökken a fókuszba, ahogy a jelek között haladunk. Ó – Litvánia, aztán Budapest, elnézést – javítja ki magát. Az As Young As Vilnius egyike annak a nyolc fesztiválnak, amelyre Rita a nyár folyamán fellép, miközben Los Angelesbe utazik a The Masked Singer és a Disney Descendants promóciója miatt: The Rise of Red című promócióban.
Mostanában Rita az életét itt, Los Angeles és Új-Zéland között egyensúlyozza, ahol nemrég vett egy házat férjével, a filmrendező Taika Waititivel. Új-Zéland gyönyörű hely – mondja. Szuper kulturális. Rengeteget tanulok, a tengerparton lógok, grillezek. Csak legalább két hétig kell ott maradni, mert nagyon messze van.’ Mindkettőjüknek őrülten zsúfolt az időbeosztása, az átfogó cél azonban az, hogy egy olyan helyet teremtsenek, ahol „jól érzik magukat”. Még egy kocsmát is építenek a kertben – talán egy biccentés arra a szerepre, amit a londoni kocsmakultúra játszott fiatalabb éveiben. Rita édesapjának volt egy aprócska kocsmája a fővárosban (jelenleg a The Queens Arms a Kilburn High Roadon), ahol ő a testvéreivel lógott iskola után, és ahol a légy a falon volt. Minden olyan volt, mint egy családi összejövetel – mondja.
A kemény munkamorált már fiatal korától kezdve belé nevelték: családja számára a munka jelentette a túlélést. 1991-ben, mindössze egyéves korában Rita szüleivel és idősebb nővérével Londonba érkezett, hogy menedékre leljenek a háború sújtotta hazájukból (a mai Koszovóból). Rita édesanyjának, aki pszichiáter volt, és édesapjának, aki vendéglátóipari vállalkozó, át kellett képeznie magát és meg kellett tanulnia angolul, miközben három gyermekről gondoskodott.
Rita igyekszik kapcsolatban maradni szülőföldjével: rendszeresen visszatér, hogy támogassa a jótékonysági missziókat, 2019-ben pedig az UNICEF brit nagykövetévé választották, miután meglátogatta az UNICEF munkáját a régióban. ‘Nem tudom, mi van a vízben, de nagyon büszke vagyok azokra a csodálatos popsztárokra, akik onnan kerültek ki’ – mondja. (Egy másik globális listavezető, Dua Lipa szintén albán koszovói családból származik, akik a kilencvenes években menekültek el.) ‘Amióta csak elkezdtem, mindig is nagy szószólója voltam annak, hogy beszéljek arról, honnan származom. Úgy érzem, azóta sok minden történt’. Hétéves korára Rita családja Notting Hillbe költözött.
Rita felidézi, ahogy barátnője teraszán ülve bámulta a Notting Hill-i karnevál látványát és illatait.
12 évesen Rita beiratkozott a Sylvia Young Színházi Iskolába, ahol a szülei Bee Gees, ABBA, The Supremes, BB King, Ray Charles és Eric Clapton zenéit hallgatva nőtt fel.
Mostanában Rita a Portobello Road cukorkás teraszait a hölgyek tavára cserélte – bár időnként visszatér nyugatra, hogy bekapjon egy falatot a Straker’s-ben, a Mike’s Cafe-ban vagy a George’s Fish Bar-ban. Nem akarok az az ember lenni – de igen, Hampsteadbe költöztem – mondja, és elereszt egy kuncogást. ‘[West] egyértelműen turistacsalogatóbbá vált – a Notting Hill-film óta mindig is az volt. De még mindig van néhány ember a boltokban, akiket azóta ismerek, amióta az eszemet tudom. Visszamenni oda egy kis ismerős érzést ad.
A több mint 16 év alatt, amióta hivatásszerűen énekel, nem volt állandóan zökkenőmentes a pályafutása. Először 2008-ban, mindössze 18 évesen szerződött Jay-Z Roc Nationjéhez, és 2012-ben első kislemeze, a DJ Fresh-sel közösen készített „Hot Right Now” első helyezést ért el a brit slágerlistán. Onnantól kezdve folyamatosan felfelé ívelő pálya következett. Eközben a magánéletét a bulvársajtó felkapta – a romantikus kapcsolatait, a húszas éveiben folytatott bulizását -, ami azóta elismerte, hogy nagy hatással volt rá. 2015-ben zűrös szakítása volt a Roc Nationnel, azt állítva, hogy olyan anyagokat vett fel, amelyeket a kiadó nem adott ki. Most, hogy új lemezszerződést kötött a BMG-vel, teljes mértékben birtokolja a mestereit, és új szintű kreatív kontrollt kap. A vallomásos, EDM-hangzású You and I lett az eredmény: Ora első albuma öt év után, amelyen mind a 12 számon társszerzőként vett részt. Annak ellenére azonban, hogy az albumlisták élmezőnyének közelébe kúszott, a lemez kritikai fogadtatása nagyrészt langyos volt. „Biztosra megy” – kritizálta a Rolling Stone UK. ‘Zene, ami megóv az unalomtól a dugóban’ – vigyorgott a The Independent. Igaz, hogy az énekesnő mostanra közömbösséget válthat ki a zenekritikusok körében, de egy másik közösség boldogan vette szárnyai alá. ‘Az LMBTQ+ közösség a kezdetektől fogva támogatott’ – mondja Rita. ‘Minden, amit teszek, őket tartja szem előtt. Láthatom, hogy szeretik? Látom-e, hogy az emberek a tömegben szeretik? Teszem a dolgom, próbálok, és gondoskodom arról, hogy a műsorok igazán erősnek tűnjenek – ez minden, amit tehetek. Rita idén fellépett a Manchester Pride-on, ahol fémszínű szivárványos forrónadrágot és gyémántos fejdíszt viselt, és az Egyesült Királyság „nem hivatalos pride-jának”, a Brockwell Parkban megrendezett popzenei Mighty Hoopla fesztiválnak a fő fellépője volt. „A tömeg mindig annyira készen áll a fellépésre” – emlékszik vissza a vasárnapi fellépésére.
A művészeti vezetőnk egy ikonikus Grace Jones-fotó kinyomtatott változatát tartja a kezében: karjait felemelve, befelé fordított ujjpercekkel, arca balra néz. „Ez ide megy, ez meg oda” – motyogja Rita, csillogó, kenődött és babaszerűen; tekintete ide-oda villog a képen, miközben megfeszíti és mozgatja a bicepszét balra, jobbra, fel, le, hogy lemásolja a pózt. Idén májusban Rita kiadta a ‘Ask and You Shall Receive’ című kislemezt, egy lendületes, dance-pop számot, amelyhez egy klip is készült, amelyben egy mosógépbe ugrott egy Los Angeles-i mosodában.
A dal társszerzője Raye, aki 2018-ban támogatta Ritát a Phoenix turnéján. ‘Ő és én már régóta ezt az oda-vissza kapcsolatot ápoljuk, segítünk egymásnak, találkozunk a színfalak mögött – mondja Rita. ‘Ő a kishúgom, tudod, szóval igazi 360 fokos pillanatnak éreztem, hogy újra az életemben van, és hogy láthattam őt a Met-gálán’. Az ember gyorsan párhuzamot vonna a történeteik között: Raye-nek is meggyűlt a baja egy nagy kiadóval. Rita azonban úgy véli, hogy a kapcsolat gyenge – és az iparág túl sokat változott a karrierje kezdete óta ahhoz, hogy ezt elmondhassa. ‘Onnan, ahonnan én indultam, oda, ahol most van, annyira – annyira más’ – mondja. ‘Védettnek kell érezned magad, mert kiteszed magad a nyilvánosság elé. Ez áldás és átok is egyben. Azt az utat választod, ami neked megfelel, legyen az egy teljes lemezszerződés, vagy független művésznek lenni. Nem akarlak untatni a matematikával. Rámutat Shaboozey-ra, a független hip-hop country előadóra, akinek áttörést hozó kislemeze, az „A Bar Song (Tipsy)” az amerikai Top 100-as lista élére került, valamint Chappell Roanra, akinek a „egyik napról a másikra kattintás” története meglepte. ‘Az emberek megmozdulnak, amíg művészetet csinálsz’ – mondja Rita. A következetességről van szó. Soha nem tétlenkedik, máris elkezdte a negyedik album munkálatait.
Rita egyre több színészi szereppel rendelkezik: a Pokémon Detective Pikachu című kasszasikerben egy tudóst alakított, míg az Ötven árnyalat filmsorozatban Mia Grey-t játszotta. Legutóbb fekete bob frizuráját szögegyenes vörös parókára cserélte, hogy átváltozzon Szívek királynőjévé (Lewis Caroll Alice Csodaországban című regényéből) a Disney+-on júliusban bemutatott Descendants című családbarát musical negyedik részében, amely különböző mesék szereplőit követi nyomon.
Ami a Szívek Királynőjét illeti – van-e közös tulajdonságuk? ‘Nagyon megfontolt mindenben, amit tesz’ – mondja Rita. ‘Emellett harcos is, bátornak kell lennie, hogy megvédje a törzsét. Én is így vagyok ezzel. És a maszkolással, amikor néha másképp érzed magad belül, de egy bizonyos módon kell megjelenned.’ Megkérdezem, mire gondol. „Ez bármi lehet, a túlterheltségtől kezdve azon, hogy nem aludtál eleget előző este, és nem vagy a legjobb formádban, amire mindig törekszem, amikor dolgozom” – mondja. ‘Mindig a legjobb formámat próbálom hozni.’ Már csak öt percünk van, amíg Rita megérkezik a repülőtérre, ezért amikor megkérdezem, hogy van-e valami, ami miatt izgatott, szünetet tart, majd a szokásosnál is rövidebb mondatokkal válaszol. Köszönöm, hogy kérdezted – mondja. Tudod, őszintén szólva, csak a zene miatt. Ez az új lemez, és valószínűleg hamarosan kiadunk egy új kislemezt. Most véglegesítjük. És csak nyomjuk tovább, tudod.
| ||